سیستم آبیاری قطره ای برای قصر فیروزه

موضوع آبیاری قطره ای هم از اون پدیده های جالبی است که تقریبا همه مردم یه جورایی به معجزاتش اعتقاد دارند و تا مشکل کم آبی و بی آبی مطرح میشه فورا تقریبا همه یکصدا فریاد میزنن “آبیاری قطره ای علاج کار است ”

خوب من امروز یک متخصص را با خودم برداشتم بردم قصر فیروزه تا راجع به سیستم آبیاری من را راهنمایی کنه این که میگم متخصص واقعا متخصص آقای کورش بلندی کسی است که در پروژه های انتقال آب در سطح ملی مشارکت داره و مرتب هم در حال مطالعه است .

امثال کورش همینطوری نظر نمیدهند بلکه ماشین حساب میگیرن دستشون و به بزرگی اعدادی که ازش حرف میزنند کاملا واقف هستند .حالا برعکسش خود من اگر بهم بگن دبی قنات پانزده لیتر بر ثانیه است میگم لابد هست اگرم بگن ببخشید پانزده متر مکعب بر ثانیه هست میگم خوب آره حتما هست.مشکل من اینه که نه ثانیه را درست میشناسم و نه ….

از موضوع خارج نشم تازه امروز فهمیدم آبیاری قطره ای یکی از شیوه هایی است که به آنها آبیاری تحت فشار میگن ، امتیاز سیستم های تحت فشار هم اینه که هدر رفت آب در طی مسیر به علت تبخیر و نفوذ به داخل زمین کم میشه اما اشکالاتش الف- که سرمایه گذاری اولیه زیادی میخواهد .شاید بگید خوب بخواد پولش را جور میکنیم میدیم ،خلاص. نه اینطوری نیست چونکه ب- هزینه نگهداری بالایی هم داره آره بابا جان هزینه نگهداری داره نمیشه به امان خدا رهاش کرد فکر کنید خودش اتوماتیک آبیاری میکنه و مشکلات حل میشه بلکه همیشه باید یکنفر در اختیار سیستم باشه (تازه یکنفر متخصص حالا فارغ التحصیل ام آی تی نبود هم اشکال نداره ولی آدم فنی میخواهد نه کارگر ساده ساده ).

با اجازه شما طبق گزارش کورش در این پروژه ما ، تبخیر سطحی در طی مسیر جوبها عدد ناچیزی است اما نفوذ در خاک نسبتا قابل توجه .

پس احتمالا اصلاح کانالها (جوبها) در طی مسیر گزینه ای مناسب تر میتونه باشه هزینه کمتری داره و نگهداری هم تقریبا نداره . حالا هی من و امثال من بگیم آبیاری قطره ای . حتی یکی از دوستان پیام گذاشته بود با سیستم آبیاری قطره ای با یک تانکر آب میشه کل قصر فیروزه را آبیاری کرد که خوب ایشان حتما یا نمیدانند مساحت قصر فیروزه چقدر است یا نمیدانند حجم تانکر چند لیتراست البته ایشان حتما نمیدانند هر درخت چند لیتر آب نیاز دارد.شما را به خدا بیایید ما هم قبل از اینکه یک نظری بدیم، مثل کورش یک ماشین حساب دستمون بگیریم و یک ضرب و تقسیمی بکنیم.

با تمام این حرفها کورش به من قول داد راجع به آبیاری تحت فشار هم بررسی همه جانبه بکنه و سبک سنگین کنه ببینه بهترین شیوه که نیازهای بلند مدت مارا جواب میده چی میتونه باشه.

من که امروز خودم خیلی درس گرفتم از کورش بلندی متشکرم از رستم فولادی هم متشکرم که مارا همراهی کرد و اطلاعات در اختیار ما گذاشت از کورش فلامرزی هم متشکرم که مثل یک شیر اونجا ایستاده و من را حمایت میکنه از بهرام خسرویانی هم متشکرم از شما هم که این متن را خواندید متشکرم.