ما همه علاقه داریم یاد درگذشتگانمان را عزیز بداریم

دیروز که رفته بودم قصر فیروزه مثل همیشه پای درد و دل کورش فلامرزی نشسته بودم خیلی گلایه داشت خیلی درد دل داشت از مشکلات آرامگاه میگفت و از اینکه خیلی ها به این مشکلات بی توجه هستند و از اینکه بعض وقتها مجبور میشه بنا به وظیفه کارهایی بکنه که موجب رنجش همکیشان میشه بدون اینکه اونها متوجه باشند المامور معذور.

داستان از اونجا شروع میشه که درسالهای بعد از انقلاب انجمن یک مصوبه داشته مبنی بر یکسان سازی قبور تا دولت مند و درویش در منزل آخرت همه یکسان باشند و کسی به کسی فخر نفروشه و البته کسی هم از نداری خودش شرمنده نشه .البته این نگرش به خودی خود خیلی قشنگ و آرمانگرایانه است اما اینکه بجز اینشکلی از چه زوایایی میشه موضوع را نگاه کرد و آیا از اون زوایا نیز یکسان سازی قبور بنظر قابل قبول میرسه یا نه دقیقا اون چیزیه که من میخوام شما راجع بهش نظر بدید و چونکه این مصوبه انجمن هست لذا نظر مخالفین حتما شنیدنی تر از نظر موافقین خواهد بود ،پس اگر شما موافق هستید نظر بدید اما اگر مخالف یکسان سازی هستید حتما حتما حتما نظر بدید.

البته یک چیز دیگه ای هم هست و اون اینکه این مصوبه هیچوقت بطور مطلق نتونسته اجراء بشه و همیشه بودن کسانی که نفوذ داشتن یا داغ سنگینی داشتن یا … که کسی نتوانسته حریفشان بشه و در نهایت سنگ قبر متفاوت گذاشتن حالا بد کردن یا خوب کردن من نمیدونم قضاوتش خیلی خیلی مشکله . یک مثال میزنم حتی کسانی که بطور افراطی طرفدار یکسان سازی قبور هستند شاید در مورد قبر ارباب کیخسرو شاهرخ نظر متفاوتی داشته باشند ، خوب نظر شما راجع به شادروان موبد رستم شهرزادی چیه ؟ آرامگاه ایشان چی باید یکسان سازی میشد ؟ خوب الان یکی از نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی اونجا آرمیده طرح یکسان سازی باید برای ایشان اجراء شود یاخیر؟ البته وجدانا قبل از اینکه نگرش سیاسی خودتون را نسبت به ایشان اعمال کنید جواب بدید.

خوب همه اینها آدمهای مهمی بودن و خیلی های دیگه اما از همه اونا با اهمیت تر و مهمتر یکی دیگه است شایدم شمااسمش را هم نشنیده باشید شایدم بشناسید اون شخص مادر منه آره مادر من مهمترین کسی است که اونجا خاک شده اگر اون نبود که من اصلا نبودم تا بخواهم این سطور را بنویسم شما به من بگید معیار چیست؟ اگر من بخواهم به پاسداشت وظیفه فرزندی یکمیلیارد تومان هم خرج مقبره اون بکنم به کسی چه ربطی داره ؟مگه وقتی یکنفر میاد یک عروسی باخرج یکمیلیارد برای به بچه اش میگیره کسی میتونه بگه واسه چی گرفتی ؟ میدانید چی میخواهم بگم “حریم شخصی” آره نظام سرمایه داری به ما اجازه میده هر جور دلمون خواست پولمون را خرج کنیم فقط قانون شکنی نکنیم قانون هم تو کتاب قانون نوشته شده و در دادگاه بهش مراجعه میشه .قانون اون چیزی نیست که تو کله من و شماست و ما بهش باور داریم. قانون را هم قانون گذار  مینویسیه و ممکنه تغییرش بدیم مخصوصا اگر ببینیم اشکال داره بعض ها هم زورشون نمیرسه تغییرش بدن میشکننش .آره این مصوبه انجمن فعلا قانون است اما گروهی ازش ناراضی هستند پس دارند میشکنندش پس لابد یک نقصی یه جایی هست.شما راجع بهش فکر کنید و حتما نظر بدید.

اما نظر من به عنوان اولین نظر دهنده من فکر میکنم در سالیان قبل که ما درگذشتگان را به دخمه میسپردیم تفاوتی بین اقشار جامعه وجود نداشته اما آنان که میخواستند (و البته میتوانستند چون همه میخواستند) یاد در گذشتگان خود را عزیز بدارند به نامگانه ایشان تاسیساتی را به محل دخمه اهدا میکردند و امروز هم فرصت برای این دهش هست بیایید با کمک هم فرهنگ سازی کنیم و بجای هزینه های سنگین مقبره سازی به قصر فیروزه دهش کنیم و این دهش یادگاری جاودانه از روان شادان ماست و فروهر ایشان از ما راضی خواهند بود وگرنه سنگینی سنگ قبر فقط فشار را بر سینه ایشان خواهد افزود.

البته فقط در مورد یکنفر فقط یکنفر و اونم شخص ارباب کیخسرو شاهرخ به واسطه اینکه شخصیتی فرا مذهبی و ملی است من فکر میکنم آرامگاهی شایسته تر به عنوان نمادی از قدر شناسی ما مورد نیاز است.خوب این نظر آخر من را اگر در تناقض با گفته پیشین دیدید فقط یک توضیح دارم “من هیچ چیز را به شکل مطلق نمیپسندم” روز و شب خوش

1 دیدگاه در “ما همه علاقه داریم یاد درگذشتگانمان را عزیز بداریم

دیدگاهها بسته هستند.