یکسان سازی مقبره ها چالشی در ذهن بسیاری

 

همه باید مثل هم باشند ، همه باید مثل هم زندگی کنند ، همه باید مثل هم مردگی کنند ، همه باید مثل هم…این شعارهای آرمانگرایانه که بوی نظامهای سوسیالیستی ازش به مشام میرسه سالهاست که گوشی برای شنیدن نداره و یک تجربه تلخ شکست خورده است که حاصلش ریخته شدن خون چندین میلیون بیگناه در سراسر جهان بوده .اما جالب اینجاست که همه ما به علت فطرت عدالت خواهانه ای که در وجودمون هست هنوز هم یک جورایی دلمون نمیخواهد ،یک نفر واسه جشن تولد تنها بچه اش ساندویچ هم زورکی بتونه بده یکی هم تو هتل هیلتون جشن تولد بگیره ، یکی اجاره نشین باشه و یکی ده تا آپاتمان ۵۰۰ متری داشته باشه . البته امیدوارم شما اونی باشید که ده تا آپارتمان ۵۰۰ متری دارید و سه تا ویلا هم در شمال و چند هکتار هم ملک پدری در چند جای کشور و البته دکترای مهندسی هم دارید و همسرتون هم از پزشکان برجسته جامعه است و به واسطه نون حلالی که در میارید خدا را شکر هر روز به ثروت شما افزوده میشه حالا با این فطرت عدالت خواهیتان چه جوری جشن تولد پسرتون را میگیرید؟نکنه تصمیم داری تو هتل نگیری ؟ معلومه خیلی ناخن خشک هستی و آب از دستت نمیچکه خوب اگر شما تولد تو هتل نگیری اون هتل دار بیچاره از کجا بیاره حقوق اون گارسن را بده؟ مجبوره در هتل را ببنده و اون گارسن را اخراج کنه و اون کارگر فقیر، فقیر تر میشه.حالا جواب اون فطرت عدالت خواهت را چی میدی؟داشتی واسه فقرا دل می سوزوندی؟خوب اینم نتیجه اش اون کارگر میخواست با اون حقوق یک جشن تولد کوچولو واسه بچه اش بگیره اما امشب مجبور شد گرسنه سر روی بالین بگذاره.

پس اگر دنبال آرمان عدالت هستی و دلت برای فقرا میسوزه و ثروت مند هم هستی کاری به قضاوت دیگران نداشته باش پولتو خرج کن بگذار بهت بگن تازه به دوران رسیده بگن…. مهم نیست تو پولتو خرج کن تا به دست نیازمندش برسه اون هم نه در یک پروسه گدا پروری بلکه در یک تعامل اجتماعی کار در برابر مزد.

اگر پول نداری و شعار عدالت خواهی را دنبال میکنی دیگران را قضاوت نکن اجازه بده پولشون را خرج کنند حالا هر چی هستند اصلا فکر میکنی این کارها را محض چشم هم چشمی میکنند خودت را از این قضاوت رها کن تو که تو کله اونا نیستی ، نتیجه کارشان که بد نیست ،چرا خودت را اذیت میکنی.در ابعاد جهانی هر کسی پولش را بیشتر خرج کنه برای بشریت سود بیشتری داره (نه اینکه بگم تنها عامل سود بخشی به جهانیان پول خرج کردن است نه دارم فقط آدم ها را ازجنبه پول خرج کردن با هم مقایسه میکنم وگرنه شخصیتی مثل گاندی با اون تاثیر عظیمش اصلا پولی برای خرج کردن نداشت)

حالا ممکنه بگید فلان فوتبالیست که لامبورگینی خریده چه سودی واسه مملکت ما داشته ؟ آره سوال درستیه برای کل هشت میلیارد داشته ولی برای ما ۷۰ میلیون نداشته و از اونجایی که این ۷۰ ملیون از اون هشت میلیارد برای ما مهم تر هستند اون فوتبالیست باید تعرفه ای به اندازه قیمت خود اتومبیل به دولت پرداخت بکنه تا دولت صرف آبادانی کشور بکنه.مگه نه؟

درموضوع خاص مقبره های قصر فیروزه اگر کسی برای مقبره عزیزش پول خرج کنه به نفع سنگ فروش و سنگ تراش و راننده وانت حمل سنگ و… در مجموع به نفع کشور عزیزمان ایران هست اما برای جامعه زرتشتی و مخصوصا برای آدم فقیری مثل من نتیجه ای (جز حسرت) نداره.پس یک راه کاری بدیم تا نتیجه بهتری داشته باشه .

خوب من دیگه بیشتر از این توضیح نمیدم شما فکر میکنید قبرهای قصر فیروزه باید یکسان سازی بشه ؟ یکسان سازی نشه ؟ پیشنهادی دارید یا راهکاری دارید سرا پا گوش هستیم.

4 دیدگاه در “یکسان سازی مقبره ها چالشی در ذهن بسیاری

 1. من هم با نظر شما تا اندازه ای موافقم . اینگونه افراد مبگویند که آن فرد پولدار مثلا بجای اینکه ابنهمه خرج یک جشن کند مراسمی ساده تر بگیرد و در عوض به فقرا کمک کند . اولا از کجا معلوم که به فقرا کمک نمیکند . دوما اینکه دنیا پر از مردم فقیر است که تمامی ندارند و هرچقدربدهی تمام نمیشوند پس تمام عمر از همه خواسته های خود وفرزندت باید بزنی و هی بشینی و به فقرا کمک کنی روزی هر کسی راخدا میدهد البته با تلاش و همت خودش و ما هم وسیله ای هستیم برای کمک در حد معقول

 2. البته یکسان سازی قبرها از جهتی میتونه خوب باشه حالا چه جهتی والا خودم هم نمیدونم!!!
  ولی یک شخص پولدار مثلا اگه بخواد پول سنگ قبر را کمک کنه، پول ماشین لوکس را نخره و کمک کنه و فلان چیز لوکس را هم نخره و کمک کنه پس دیگه هر کسی که بواسطه هوش، تلاش و… ثروتمند شده باید همش کمک کنه به کسانی که تلاش نکردند و یا فکرشان را بکار نیانداخته اند و بنوعی گداپروری.
  و کلا انگیزه از بین میره
  اگر من عشق به داشتن ماشین خوب، خانه خوب و…. نداشته باشم با حداقل خودم زندگی میکنم و بقیه هم همینطور و جهان از پیشرفت باز می ماند
  بله کمک خوبه ولی به نیازمند و کسی که دستش از چاره کوتاه است
  در مورد قبور و یکسان سازی آن نوعی حس احترام و ارضا شخصی است که بنوعی قصد ادا کردن دین که مثلا فرزندان حس میکنند نسبت به متوفی خود ادا کنند و یکسان کردن قبور جز به بی روح کردن قصر فیروزه خدمتی نمیکند و فراموش کردن سریعتر درگذشتگان
  کسی ندارد و یا دارد و نمیخواهد از حداقل استاندارد استفاده کند بنظر من حداقل و کف باید تعیین شود و اگر کسی بخواهد سنگی زیبا بزاره به زیبایی قصر فیروزه اضافه کرده و نباید مانع شد
  اگر کسی هم دست بخشنده و مناعت طبع داشته باشد ربطی به سنگ قبر مردگانش ندارد ضمن اینکه کسی که سنگ زیبایی میگذارد احساس تملک بیشتری میکند و بیشتر کمک میکند تا اینکه یکنواخت و اذهان را به این جهت سوق میدهد که کل هزینه ها بعهده انجمن است

  1. البته که این تصمیمات نباید توسط عده ای خاص گرفته شود ،اما فراموش نکنیم این تصمیم توسط عده ای خاص گرفته نشده بلکه توسط انجمن زرتشتیان تهران گرفته شده که با رای مردم انتخاب شده اند و در واقع نظر آنها نظر اکثریت جامعه را منعکس مینماید .اما من از این دیدگاه به موضوع میپردازم که گاهی ممکن است اکثریت و حتی اکثریت قاطع صد در صدی هم اشتباه کنند پس نگرش و حساسیت شما بزرگواران نشانه حیات جامعه است.

دیدگاهها بسته هستند.